• Virtuálna zdravotná sestra
  • Virtuálna zdravotná sestra emmy

Tlakový holter

830x560

Ambulantné 24 hodinové meranie krvného tlaku (tlakový holter), označované tiež ABPM (Ambulatory Blood Presure Monitoring), umožňuje merať tlak krvi počas normálneho pracovného dňa. Vyšetrenie tlakovým Holterom poskytuje reálny a objektívny obraz o celodennom vývoji krvného tlaku - od ranného prebudenia, cez jednotlivé fázy dennej aktivity až po spánok. Aj keď si pacient meria doma tlak 2-3x denne, nemáme obraz o hodnotách pri rannom vstávaní, pri pití kávy, rozčúlení v práci, šoférovaní, pri fyzickej záťaži, o hodnote krvného tlaku počas spánku a podobne.

Toto vyšetrenie sa vykonáva:

  • Ako pomôcka pri diagnostikovaní vysokého tlaku. Eliminuje chyby a nedostatky náhodného a jednorázového merania v ambulancii a nepresnosti domáceho merania tlaku.
  • Ako objektivizácia poklesu nočného krvného tlaku a pulzovej frekvencie. U každého z nás klesá nočný tlak minimálne o 10%. Niektorí pacienti ale majú skoro rovnaké tlaky cez deň, aj v noci. Toto je pre lekára mimoriadne dôležitá informácia pre ďalšiu diagnostiku a liečbu.
  • Ako kontrola liečby už liečených pacientov na vysoký tlak – individuálne nastavenie užívania liekov, prihliadajúc na denné a nočné aktivity pacienta, úprava liečby u pacientov s kolísavým tlakom, u pacientov s vysokým ranným krvným tlakom, u starších pacientov so sklonom k pomalšiemu vstrebávaniu liekov.
  • Ako pomôcka pri kontrole krvného tlaku u pacientov s cukrovkou, s postihnutím obličiek, po náhlej cievnej mozgovej príhode, kde hodnoty krvného tlaku musia byť ešte prísnejšie strážené.
  • Pri bolestiach a točení hlavy, únave, nevýkonnosti.
  • U ľudí s podozrením na syndróm bieleho plášťa. Títo ľudia majú vysoký tlak, pokiaľ je meraný lekárom, ale inak majú v domácom prostredí úplne normálny tlak.

370x377
Ako prebieha vyšetrenie?

Pacientovi je v kapsičke cez rameno pripevnený malý automatický tlakomer a na paži manžeta. Pacient následne odchádza domov a prístroj meria v pravidelných intervaloch krvný tlak nafukovaním manžety. Počas dňa sa tak deje každých 20 minút a v noci každých 40 minútach. Druhý deň je prístroj odpojený a nález vyhodnotený.

Vyšetrovaný pacient by sa mal vyhnúť činnostiam, ktoré by mohli viesť k poškodeniu prístroja (kúpanie, sprchovanie, extrémne športy).

Hodnoty tlaku je dôležité porovnať s tabuľkou činností, ktoré pacient v deň vyšetrenia vykonával a ktoré si bude zapisovať. Je totiž rozdiel, či zvýšenie krvného tlaku prístroj zaznamená pri fyzickej námahe, alebo v kľude, počas dňa, alebo v noci.