• Telefon:
  • +421 51 77 111 61

Pulzný oximeter

830x560

Pulzný oximeter je prístroj, ktorý meria nasýtenie krvi kyslíkom, alebo tiež saturácie hemoglobínu kyslíkom. Konkrétne hladinu kyslíka v hemoglobíne v arteriálnej časti krvného riečišťa. Pulzný oximeter sa využíva pre indikáciu respiračných problémov. Prístroj teda dokáže vopred upozorniť na prípadné problémy s okysličením krvi, ktoré v dnešnej dobe môže tiež súvisieť aj s ochorením koronavírusom COVID-19. Práve pri tom sú totiž dýchavičnosť a respiračné ťažkosti jedným z príznakov. Keď merania vykážu neštandardné hodnoty, môže to byť znamenie, že by sa mohlo podstúpiť testovanie na koronavírus.

Na čo je oximeter dobrý

Okrem covidových pacientov je tiež vhodný pre ľudí s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, ktorí s dýchavičnosťou bojujú dlhodobo. Tí si totiž spravidla strážia svoj zdravotný stav priamo doma a lekára kontaktujú iba ak sa im zhorší stav alebo namerajú neštandardné hodnoty. Síce sa to nezdá, ale obštrukčnými pľúcnymi chorobami u nás trpí až osem percent obyvateľstva. Mnohí z tých, čo sú chorí, o svojom ochorení vôbec nevedia. Respektíve sa napríklad pri ceste do schodov zadýchajú viac ako obvykle, ale neprisudzujú tomu žiadny veľký význam. Dôvodom nevedomosti o zhoršenom zdravotnom stave pritom býva fakt, že pulznými oximetrami často nebývajú vybavené nie len domácnosti, ale dokonca ani niektoré ordinácie praktických lekárov.

370x240
Nie len pre astmatikov

Ďalšie využitie ponúka oximeter pre astmatikov. Oximetre sú však zariadením vhodným aj pre zdravé osoby a športovcov. Predovšetkým ale pre tých, ktorí pracujú vo veľkých nadmorských výškach. Ide napríklad o športových pilotov, skialpinistov alebo horolezcov.

Pre orientačné meranie oxygenácie je pulzný oximeter ideálny. Pokiaľ by ste dlhšiu dobu v rôznych fázach dňa namerali znížené hodnoty, mohlo by sa jednať o stav, ktorý si vyžaduje návštevu lekára.